klub dobrej muzyki FORUM   kdm.pl kdm.pl - Koncerty - Grupy <\\><
===
 FAQFAQ  RulesRegulamin  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  RejestracjaRejestracja  ProfilProfil  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości  ZalogujZaloguj 

Polskie zespoły śpiewające po angielsku

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum: Klub Dobrej Muzyki kdm.pl Strona Główna -> Ogólnomuzyczne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Grzecho
Admin Forum
<font color=blue>Admin Forum</font>


Dołączył: 06 Gru 2003
Posty: 322
Skąd: Chojnice

PostWysłany: 19.12.2003 02:16:15    Temat postu: Polskie zespoły śpiewające po angielsku Odpowiedz z cytatem

Od jakiegoś czasu zacząłem zwracać uwagę na wokalistów zespołów, którzy śpiewają po angielskiemu.
Zaczyna mnie już to drażnić, bo mało jest ludzi, którzy potrafią wymawiać angielskie słowa. Może nie będę sypał nazwami zespołów... Twisted Evil choć zacząłem pisać o jednym wokaliście, którego jęz. ang. jest na baaardzo niskim poziomie jeśli chodzi o wymowę Confused

Po drugie. Polskie zespoły śpiewają dla Polaków, chyba że są takie, które chcą wyjechać za granicę. Takie rozumiem (tylko niech nie koncertują w Polsce), ale czy faktycznie polskie zespoły MUSZĄ śpiewać po angielsku?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość  
   
Andrzej
Gość





PostWysłany: 22.12.2003 23:09:04    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cześć! chciałbym się przywitaćSmile
Masz rację pisząc, że dużo zespołów nie umie śpiewać po angielsku, aczkolwiek natrafiłem na perełki mianowicie:
Anita Lipnicka & John Porter - Anita śpiewa po prostu na światowym poziomie!
I uwaga można się zgodzić albo nie mój faworyt to LEAF. bardzo fajny...Smile na moje ucho wporzo:)
Dzięki za uwagę
cześćSmile
Powrót do góry
 
   
Zawilec
Pismak
Pismak


Dołączył: 27 Gru 2003
Posty: 127
Skąd: Wawa

PostWysłany: 27.12.2003 13:25:45    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Taaa... z jednej strony polskie teksty świetnie sprawdzają się na koncertach. Z drugiej grając ostrzejszą muzę chrześcijańską okazuje się, że poza polską miedzą scena jest dużo bardziej rozwinięta. Polskie teksty traktowane są z ciekawością, ale i utrudniają odbiór przekazu, który tutaj jest równie ważny. Najlepiej mieć w zanadrzu jakiś utwór (-y) z wersją angielską - ułatwia dotarcie do słuchacza... tudzież prędzej można dostać sie na jakąś kompilację.

Illuminandi - zagraniczna chrześcijańska metalowa scena mocno stoi; ma swój "The Light" i pewnie nie byłoby problemu z nagraniem całego materiału po angielsku. No, ale mamy lepiej, bo główny wokalista, Johnny kończy anglistyke na UJ i zresztą pracuje już jako nauczyciel Razz Co do reszty, to radzimy sobie w prosty sposób - do każdej płytki wysyłanej zagranicę (a patrząc na recenzje grupy - w prasówce na stronie - widać, że jest tego sporo) dołączamy tłumaczenia tekstów...
_________________
Pozdrawiam, Zawilec
Strona zespołu: www.pospolite.ruszenie.pl
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
   
miłosz
Użytkownik
Użytkownik


Dołączył: 28 Gru 2003
Posty: 69
Skąd: Gdynia

PostWysłany: 30.12.2003 12:32:20    Temat postu: tekst a muzyka Odpowiedz z cytatem

a ja myślę, że problem jest dużo głębszy...
trzeba by się zastanowić w ilu wypadkach tekst pełni rolę jedynie takiego "zapychacza" pomiędzy kolejnymi aranżacyjnymi pomysłami i solówkami...
myślę, ze jeśli ktoś gra dla Pana Boga to tekst jest bardzo ważny!!!
słowo w naszej kulturze funkcjonuje jako taki przekaźnik treści
jeśli tekst w oryginale (np. po angielsku) jest cenny, a w polskim przekładzie traci coś na swojej wartosci warto śpiewac go w obcym języku
ale jeśli tekst to tylko taki "zapychacz"... ??
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
   
Grzecho
Admin Forum
<font color=blue>Admin Forum</font>


Dołączył: 06 Gru 2003
Posty: 322
Skąd: Chojnice

PostWysłany: 30.12.2003 16:08:27    Temat postu: tekst a muzyka Odpowiedz z cytatem

Stąd ten problem. Bo nie dość, że większość Polaków nie umie śpiewać po angielsku, to jeszcze dla kogo śpiewają?

To poruszyłem w pierwszym poście Smile
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość  
   
Bzyku
Gość





PostWysłany: 02.01.2004 15:55:03    Temat postu: tekst a muzyka Odpowiedz z cytatem

co do angielskiego macie racje, jesteśmy w Polsce i jak gra się dla Polaków to w ojczystym języku przecież to forma ewangelizacji ale np jest sytuacja taka : nasz zespół dostał świetny tekst po angielsku który po przetłumaczeniu już tak wspaniale nie brzmi... a w połowie traci sens to jak nie mamy go śpiewać po angielsku ??

Ps POLACY NIE GĘSI SWÓJ JĘZYK MAJĄ Very Happy
pozdrawiam
Powrót do góry
 
   
Gość






PostWysłany: 02.01.2004 17:33:01    Temat postu: nie znacie sie !!! Odpowiedz z cytatem

Dla przeciwników angielskiego w utworach muzycznych - NAUCZCIE SIE NAJPIERW TEGO JĘZYKA A DOPIERO POTEM KRYTYKUJCIE , po za tym utwory w języku angielskim są świetne trzeba po prostu umieć wybierać w dobrej muzyce . Chyba ,że ktoś słycha takiego komercyjnego shitu jak ARKA NOEGO to wtedy nie mam pytań .


Pozdrawiam słuchaczy tego gówna !!!
Powrót do góry
 
   
Gość






PostWysłany: 02.01.2004 17:59:14    Temat postu: ale co do tego ma arka noego? Odpowiedz z cytatem

hmmm przeciwnikiem języka angielskiego nie jestem...
bez przechwałek, ale nauczony go tez jestem całkiem nieźle

ale co do tego ma arka noego?

śpiewanie po angielsku często oznacza jeszcze większą komercyjność...
chyba
Powrót do góry
 
   
Grzecho
Admin Forum
<font color=blue>Admin Forum</font>


Dołączył: 06 Gru 2003
Posty: 322
Skąd: Chojnice

PostWysłany: 03.01.2004 03:44:30    Temat postu: Re: nie znacie sie !!! Odpowiedz z cytatem

Bzyku napisał:
nasz zespół dostał świetny tekst po angielsku który po przetłumaczeniu już tak wspaniale nie brzmi... a w połowie traci sens to jak nie mamy go śpiewać po angielsku ??

tu się można zgodzić i muszę stwierdzić, że jest dużo utworów, które po angielsku świetnie brzmią a po przetłumaczeniu kicha... i takich rzeczy nie należy tłumaczyć na polski
ale czy my nie za bardzo się przyzwyczailiśmy do anglojęzycznych piosenek?
Mi bardzo podoba się w piosenkach język norweski (myślę naturalnie o metalu Very Happy), ale nie wiem dokładnie o czym zespół śpiewa dopóki sobie tego nie przetłumaczę - ale oni śpiewają dla swych rodaków! A my?
A wracając jeszcze do pytania to polecam np. rozwiązanie zespołu Frühstück.

Gosc napisał:
Dla przeciwników angielskiego w utworach muzycznych - NAUCZCIE SIE NAJPIERW TEGO JĘZYKA A DOPIERO POTEM KRYTYKUJCIE

A czy Ty tak super ten język umiesz? Gdybyś słuchał polskich kapel śpiewających po angielsku i znał angielski w mowie to byś zrozumiał dlaczego zacząłem ten temat.

Gosc napisał:
po za tym utwory w języku angielskim są świetne trzeba po prostu umieć wybierać w dobrej muzyce.

dla niektórych są świetne bo nie wiedzą o czym śpiewają i utwór "White Christmas" śpiewany przez G. Michael'a traktują jak kolędę.
Oczywiście, lubię utwory w jęz. ang. (a może raczej amerykańskiem) ale jeśli chodzi o śpiewanie ich przez Polaków to w wielu przypadkach jest kaleczniem owego języka. Odbiór takich utworów przez rodowitych anglików/amerykanów to coś w stylu utworu "Tęsknota" w/w Frühstück'a, gdzie Martijn śpiewa po polsku. Tak to brzmi dla nich, jak dla nas ten utwór.

Gosc napisał:
Chyba, że ktoś słycha takiego komercyjnego shitu jak ARKA NOEGO to wtedy nie mam pytań .

Pozdrawiam słuchaczy tego gówna !!!

Dzięki za pozdrowienia. Arki zacząłem słuchać zanim zaczęli się tak nazywać i popieram Litzę. Ale dlaczego o tym napisałeś? Chyba tylko po to by komuś podnieść ciśnienie. Embarassed
Oprócz Arki słucham wielu innych zespołów w tym kilka polskich śpiewających po angielsku (patrząc lewym okiem na półkę z płytami: Rainforest, Syndicate, Dog Family, Leaf, Good Religion, Ave Lion czy Houk).

Po prostu nie chce znow sie spotkac z taką sytuacją, gdy daję do posłuchania Amerykaninowi jakiąś piosenki to on mówi: "to jest naprawdę po angielsku?", chociaż raz, gdy kilka ładnych lat temu dałem do posłuchania jeden stary utwór Houka Amerykance, to ona zdziwiła się, że to jest polski zespół Smile
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość  
   
AR'n'B
Użytkownik
Użytkownik


Dołączył: 11 Maj 2004
Posty: 40
Skąd: Łódź/Krosno

PostWysłany: 16.08.2004 15:19:38    Temat postu: Re: nie znacie sie !!! Odpowiedz z cytatem

Anonymous napisał:
Dla przeciwników angielskiego w utworach muzycznych - NAUCZCIE SIE NAJPIERW TEGO JĘZYKA A DOPIERO POTEM KRYTYKUJCIE, po za tym utwory w języku angielskim są świetne trzeba po prostu umieć wybierać w dobrej muzyce. Chyba ,że ktoś słycha takiego komercyjnego shitu jak ARKA NOEGO to wtedy nie mam pytań.

Zabiorę głos z pozycji wokalisty. Po angielsku śpiewa się zdecydowanie wygodniej - mniej "szeleszczących" spółgłosek i trudnych do wyśpiewania "zbitków" słownych, dużo wyrazów jednosylabowych i większa "giętkość" samego tekstu. Należy tylko pamiętać o tym, że inaczej kształtuje się samogłoski angielskie niż te w polskiej mowie i np. nie ubezdźwięcznia się spółgłosek na końcu wyrazów.
Nie do końca rozumiem, co Cię tak zacietrzewiło, że od razu pojechałeś po Bogu ducha winnej Arce Noego? W mojej opinii ARKA NOEGO gra zawodowo - sprawni muzycy, świetne aranżacje, duża ekspresja i proste, ale mądre teksty podające w dziecięcej poetyce najważniejsze prawdy Ewangelii. Zauważ również, że piosenki śpiewane po angielsku mogą być dobre, ale też bywają tandetne - i nie jest to wcale zasługa języka, w jakim zostały napisane. Na jakość utworu składa się też dobra kompozycja, sensowna treść, spójność tekstu i muzyki oraz dobre wykonanie.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora  
   
miłosz
Użytkownik
Użytkownik


Dołączył: 28 Gru 2003
Posty: 69
Skąd: Gdynia

PostWysłany: 16.08.2004 22:05:55    Temat postu: Re: nie znacie sie !!! Odpowiedz z cytatem

AR'n'B napisał:
Zabiorę głos z pozycji wokalisty. Po angielsku śpiewa się zdecydowanie wygodniej - mniej "szeleszczących" spółgłosek i trudnych do wyśpiewania "zbitków" słownych, dużo wyrazów jednosylabowych i większa "giętkość" samego tekstu. Należy tylko pamiętać o tym, że inaczej kształtuje się samogłoski angielskie niż te w polskiej mowie i np. nie ubezdźwięcznia się spółgłosek na końcu wyrazów.


rewelacja Exclamation
to co piszesz daje do myslenia i właściwie ujmuje temat dyskusji
każdy język ma swoja fonetyczną specyfikę, a angielski do śpiewania rzeczywiście wydaje się wprost stworzony
(powoli przekształca się ta dyskusja w dyskusję dla językoznawców Smile )
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
   
Grzecho
Admin Forum
<font color=blue>Admin Forum</font>


Dołączył: 06 Gru 2003
Posty: 322
Skąd: Chojnice

PostWysłany: 16.08.2004 22:24:34    Temat postu: Re: nie znacie sie !!! Odpowiedz z cytatem

miłosz napisał:
każdy język ma swoja fonetyczną specyfikę, a angielski do śpiewania rzeczywiście wydaje się wprost stworzony
(powoli przekształca się ta dyskusja w dyskusję dla językoznawców Smile )

Polecam język włoski lub hiszpański. Są one jeszcze lepsze do śpiewania (szczególnie prosto jest układać słowa, bo u Włochów skrótów jak mrówków). Łatwiejsza jest wymowa niż w angielskim i jest łatwiejszy do nauczenia. Szkoda tylko, że jest tak mało popularny Wink
Prawdą jest też, że słuchając piosenki po angielsku i tej samej po polsku to po ang. brzmi to lepiej, chociaż to nie jest regułą
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość  
   
youzwa
Pismak
Pismak


Dołączył: 15 Gru 2003
Posty: 246
Skąd: Warszawa k. Wesołej

PostWysłany: 17.08.2004 18:26:36    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Chyba ,że ktoś słycha takiego komercyjnego shitu jak ARKA NOEGO to wtedy nie mam pytań .


Pozdrawiam słuchaczy tego gówna !!!

Dziękuje za pozdrowienia!!!
_________________
http://backstageshop.pl - sklep z muzyką, książkami, koszulkami

http://dtrecords.pl - wydawnictwo muzyczne
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora  
   
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum: Klub Dobrej Muzyki kdm.pl Strona Główna -> Ogólnomuzyczne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Wszelkie prawa zastrzeżone <\\><    © KDM