klub dobrej muzyki FORUM   kdm.pl kdm.pl - Koncerty - Grupy <\\><
===
 FAQFAQ  RulesRegulamin  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  RejestracjaRejestracja  ProfilProfil  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości  ZalogujZaloguj 

muzyka a ekumenizm
Idź do strony 1, 2  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum: Klub Dobrej Muzyki kdm.pl Strona Główna -> Chrześcijanie
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
miłosz
Użytkownik
Użytkownik


Dołączył: 28 Gru 2003
Posty: 69
Skąd: Gdynia

PostWysłany: 01.01.2004 13:31:44    Temat postu: muzyka a ekumenizm Odpowiedz z cytatem

zastanawiałem się ostatnio nad ekumenią wśród chrześcijan
żyjemy w bardzo ciekawych czasach, jeszcze 50 lat temu wiele podejmowanych przedsięwzięć byłoby niemożliwe do realizacji...
wspaniałe przykłady zblizenia to chociażby trouński SOS, czy sam kdm...
ale...
pozostają ważne pytania:
>>czy fakt, ze jako katolik chodzę z radością na koncerty protestanckiego TGD i chłonę śpiewane przez nich treści nie stwarza pewnych kłopotów
>>przecież to, o czym zespoły śpiewają jest w pewnien sposób związane z teologią danego wyznania
>> a katolicki kult świętych? a szczególne umiłowanie Słowa Bozego przez protestantów (Natalia Niemen o tym dużo mówi na koncertach...)
ciekaw jestem co sądzicie na ten temat...
szczególnie interesują mnie opinie przestawicieli innych kościołów...

PS impulsem do rozwazań była dla mnie piosenka Chily my - "Niebianskie nawoływanie" (która z reszta średnio mi sie podobała...)
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
   
BzYk
Podglądacz
Podglądacz


Dołączył: 29 Gru 2002
Posty: 5
Skąd: New Huta

PostWysłany: 02.01.2004 16:04:18    Temat postu: muzyka a ekumenizm Odpowiedz z cytatem

ja nie widze żadnego problemu przecież to chrześcijanie czyli mamy tego samego Boga itp fakt są różnice w poglądach ale ważniejsze jest chyba to że mamy wspólną wiarę, sam uwielbiam NewLife M i nie przeszkadza mi to że tam są członkowie różnych wyznań wręcz przeciwnie oni są świadectwem wspólnoty łączącej ludzi różnych kościołów, TGD co prawda nie łączy wyznań ale też uwielbiają Boga przez swoją twórczość
ja bym nie szukał dziury w całym TO CHRZEŚCIANIE przecież

pozdrawiam Bzyk
_________________
We are the warriors of Our God!!!!
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Adres AIM  
   
miłosz
Użytkownik
Użytkownik


Dołączył: 28 Gru 2003
Posty: 69
Skąd: Gdynia

PostWysłany: 02.01.2004 21:02:32    Temat postu: muzyka a ekumenizm Odpowiedz z cytatem

ale New Life M czy TGD nie zaśpiewa na koncercie Bogurodzicy...
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
   
BzYk
Podglądacz
Podglądacz


Dołączył: 29 Gru 2002
Posty: 5
Skąd: New Huta

PostWysłany: 02.01.2004 23:32:54    Temat postu: muzyka a ekumenizm Odpowiedz z cytatem

wytlumacz mi jedno co do tego ma Bogurodzica... te zespoły grają profesjonalną muzykę z "profesjonalnymi" Bożymi tekstami, bazują na Piśmie Świętym i to najważniejsze bo jak mam nadzieje wiesz Pismo Święte to podstawa naszej wiary,
_________________
We are the warriors of Our God!!!!
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Adres AIM  
   
miłosz
Użytkownik
Użytkownik


Dołączył: 28 Gru 2003
Posty: 69
Skąd: Gdynia

PostWysłany: 03.01.2004 11:37:24    Temat postu: muzyka a ekumenizm Odpowiedz z cytatem

hmmm
to zalezy o jakie zespoły chodzi i o jaką wiarę chodzi... Smile

jedne zespoły śpiewają teksty z Pisma (chwała im za to!)
a inne parafrazują Pismo, albo pisza własne teksty (chociazby Budzyński)

w Kościele Rzymsko - Katolickim mamy dwa źródła Objawienia:
Pismo Święte
i Tradycję (ta różni nas z Protestantami)

oczywiscie Bogurodzica nie jest jednym z Pism ojców Kościoła, więc w Tradycji przez duze T się nie mieści,
ale jej treść (średniowieczny motyw deesis) z Tradycją jest w pełni zgodna

dlatego na przykład na Lednicy Siewcy z Lednicy śpiewali Bogurodzicę...

ja tam lubię Bogurodzicę...
pozdrawiam
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
   
qBASSek
Podglądacz
Podglądacz


Dołączył: 24 Sty 2004
Posty: 9
Skąd: gdynia

PostWysłany: 25.01.2004 02:13:18    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

nie mozna zaprzeczyć,ze róznice pomiędzy poszczególnymi wyznaniami są. i może tgd nie zaśpiewa Bogurodzicy.ale czy to od razu oznacza ze nie mozemy się "łączyć" w jedno.na tym własnie polega ekumenia-znalezieniu rzeczych wspólnych pomiedzy pozczególnymi wyznaniami.jesli ja-katolik,miałbym ze swoim zepsołem zagrać koncert w kosciele protestanckim,to nie zagram Bogurodzicy,tylko coś co w temacie bedzie dla nas wspólne.zagram coś z textem z Pisma Świętego- ja bede szcześliwi i oni też Smile
_________________
"Pan przemówił do Jonasza po raz drugi tymi słowami:Wstań,idź do Niniwy,wielkiego miasta i głoś jego upomnienie,które ja ci zlecam".Jonasz wstał i poszedł do Niniwy,jak powiedzial Pan" Jon3,1-3a
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
   
Grzecho
Admin Forum
<font color=blue>Admin Forum</font>


Dołączył: 06 Gru 2003
Posty: 322
Skąd: Chojnice

PostWysłany: 30.01.2004 23:25:46    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

NewLifeM jest dobrym przykładem i uważam że można ten zespół słuchać w ciemno (teksty) bo są tam zarówno katolicy jak i protestanci.
Ja nie lubię tekstów, które godzą w "uczucia" (jak to ładnie brzmi) w którąś z denominacji, dlatego lubię teksty z Pisma lub jakieś parafrazy (przytaczane wcześniej Niebianskie nawoływanie dla mnie odpada).
Natalia często mówi o Piśmie, bo to jest podstawa. Bez niego Tradycja jest niewiele warta (nie wspominając, ze Pismo powstalo na bazie Tradycji pierwszych wieków). Jesli Tradycja kłoci sie w ktoryms miejscu z Pismem, to sory, tę część Tradycji odrzucam.

Dlatego najlepiej jest tworzyć utwory na bazie Pisma (żywcem wyciągnięte bądź parafrazując) lub na podstawie własnego życia (tzw. umoralniające - typ Anastasis).
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość  
   
miłosz
Użytkownik
Użytkownik


Dołączył: 28 Gru 2003
Posty: 69
Skąd: Gdynia

PostWysłany: 06.02.2004 23:33:41    Temat postu: fenomen New life M Odpowiedz z cytatem

tak! New life M to jest fenomen... nie dosć ze świetnie grają to jeszcze dogadują się wspaniale chociaż pochodzą z innych Kościołów

ważny jest chyba ten ekumenizm praktyczny - mam przyjaciela w szkole - luteranina, który wpada czasami do oo. Franciszkanów, gdzie dzieją się różne fajne chrześcijanskie rzeczy...
był na przykład na Liturgii Triduum Paschalnego...
piękny przykład, ale nie ukrywamy, ze różnice są (taka Litania do Wszystkich Świętych np w Wigilę Paschalną dzieli)
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
   
supplex(gosc)
Gość





PostWysłany: 04.03.2004 21:46:01    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

jak dla mnie ekumenizm w kazdym aspekcie zycia codziennego (nie tylko w muzyce) jest na tyle daleki, na ile pozwala K3
jesli gdzies przekaz innych obrzadkow sie nie zgadza z K3, to znak, ze w tym miejscu sa roznice nie do przejscia nie tylko dla nas maluczkich, ale i dla wielkich Purpurowych Mozgow...
Powrót do góry
 
   
aga
Użytkownik
Użytkownik


Dołączył: 17 Sty 2004
Posty: 24
Skąd: Warszawa

PostWysłany: 23.03.2004 00:04:51    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

New Life M, MateO, Trzecia Godzina Dnia...- każdy zespół czy wykonawca ma swój styl, w co wliczam także pewne kanony słowne i muzyczne, których nie zaśpiewa. No ale to w niczym chyba nie przeszkadza, bo jeśli chce usłyszeć Bogurodzicę to nie idę na koncert TGD! Skoro są to Chrześcijanie to czuje z nimi pokrewieństwo - przecież Bóg jest jeden dla wszystkich więc chwaly go wspólnie!! Very Happy
Jeśli zaś chodzi o ekumenizm praktyczny: znam kilku protestantów i musze przyznać, że w przeciwieństwie do katolików są bardziej otwarci na wspólne inicjatywy itp. Chwała im za to!
Chociaż sama jestem katoliczką to szczerze podziwiam protestantów za to, że ich wiara nie ogranicza się tylko do chodzenia do kościoła - czytają i znają słowa Pisma Świętego!! Smile
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora  
   
JanKotlarz
Użytkownik
Użytkownik


Dołączył: 15 Sty 2004
Posty: 60
Skąd: Warszawa koło Torunia

PostWysłany: 23.03.2004 12:11:17    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Obserwuję tą dyskusję i jeśli mogę wtrącić swoje trzy grosze...
Odpowiedzmy sobie na następujące pytanie: czym jest dla nas ekumenizm. Czy
1) częścią wspólną dziedzictwa różnych Kościołów i Zborów, czy
2) sumą wszystkich Tradycji.
Jeżeli odpowiadamy na to pytanie (1), to obawiam się iż część wspólna dla wszystkich nas nie istnieje. Jeżeli (2), to idąc na koncert muzyki CCM nie mogę się oburzać gdy Saruel zaśpiewa mi o Niepokalanej, a TGD zaśpiewa że jesteśmy "łaską usprawiedliwieni". A Bogurodzica jest przepiękna.
Jaśko
_________________
Idea Oglądam telewizję Emaus
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora  
   
Grzecho
Admin Forum
<font color=blue>Admin Forum</font>


Dołączył: 06 Gru 2003
Posty: 322
Skąd: Chojnice

PostWysłany: 23.03.2004 16:51:12    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

JanKotlarz napisał:
Odpowiedzmy sobie na następujące pytanie: czym jest dla nas ekumenizm. Czy
1) częścią wspólną dziedzictwa różnych Kościołów i Zborów, czy
2) sumą wszystkich Tradycji.
Jeżeli odpowiadamy na to pytanie (1), to obawiam się iż część wspólna dla wszystkich nas nie istnieje. Jeżeli (2), to idąc na koncert muzyki CCM nie mogę się oburzać gdy Saruel zaśpiewa mi o Niepokalanej, a TGD zaśpiewa że jesteśmy "łaską usprawiedliwieni". A Bogurodzica jest przepiękna.

dla mnie ekumenizm na pewno nie jest sumą (2)
co do (1) to uważasz, że nie ma części wspólnej dla kościołów chrześcijańskich czy wszystkich (łącznie np. z Mormonami)? Uważam, że jest i to wiele (Mormonów, Krisznowców, wyznawców Hinduizmu nie zaliczam do chrześcijan).
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość  
   
JanKotlarz
Użytkownik
Użytkownik


Dołączył: 15 Sty 2004
Posty: 60
Skąd: Warszawa koło Torunia

PostWysłany: 26.03.2004 15:20:12    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Grzecho o części wspólnej dla różnych Kościołów:
Cytat:
Uważam, że jest i to wiele

Może spróbujmy znaleźć takie zdanie, co do którego zgodziliby się wszyscy chrześcijanie. Jestem ciekawy, czy na bazie tych wspólnych twierdzeń dalibyśmy radę zbudować ekumenizm. Dla mnie - jeżeli odrzucimy ekumenię jako sumę wszystkich twierdzeń - nie ma możliwości dojścia do jedności wśród chrześcijan. Od tego przynajmniej możnaby zacząć. Przykładowo: Tan Radio emitowało swojego czasu (teraz nie słucham) piosenki protestanckie (wspominany utwór TGD lub Missio Musica) ale także zawierzenie o. Kozłowskiego, zawierzenie Niepokalanej. To właśnie uważam za rozsądne. Taką sumę wszystkich nas.
Czy zdanie "Jezus jest Bogiem" jest wspólne dla wszystkich chrześcijan?
_________________
Idea Oglądam telewizję Emaus
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora  
   
aga
Użytkownik
Użytkownik


Dołączył: 17 Sty 2004
Posty: 24
Skąd: Warszawa

PostWysłany: 26.03.2004 23:37:03    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

TanRadio emitowało i nadal emituje Janku piosenki zarówno protestanckie jak i katolickie. Chcemy aby takiego radia mógł posłuchać każdy chrześcijanin i mam nadzieję, że udaje nam się to. Lepiej jednoczyć Chrześcijan w tym co wspólne, a nie dzielić się i zamykac we własnej wierze. Smile Myślę, że zdanie "Mamy jednego Boga, chwalmy go wszyscy" byłoby wspólne dla wszyskich chrześcijan!!
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora  
   
JanKotlarz
Użytkownik
Użytkownik


Dołączył: 15 Sty 2004
Posty: 60
Skąd: Warszawa koło Torunia

PostWysłany: 27.03.2004 10:01:04    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Aga
Cytat:
Chcemy aby takiego radia mógł posłuchać każdy chrześcijanin i mam nadzieję, że udaje nam się to

Czyli jednak suma nas. Bo gdyby założyć że w ekumenii działamy tylko na naszej "części wspólnej", to praktycznie nikt nie mógłby słuchać Tan Radia. Tymczasem jeżeli ktoś jest Waszym słuchaczem, oznacza to iż preferuje ten rodzaj ekumenizmu, który określiłem powyżej w punkcie (2).
Zauważmy, że także Song of Songs taką wizję preferuje. Na każdym festiwalu obecni są księża prawosławny, katolicki i protestancki... No! Więc w górę serca Idea Wink
Jaśko
_________________
Idea Oglądam telewizję Emaus
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora  
   
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum: Klub Dobrej Muzyki kdm.pl Strona Główna -> Chrześcijanie Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Wszelkie prawa zastrzeżone <\\><    © KDM