klub dobrej muzyki FORUM   kdm.pl kdm.pl - Koncerty - Grupy <\\><
===
 FAQFAQ  RulesRegulamin  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  RejestracjaRejestracja  ProfilProfil  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości  ZalogujZaloguj 

Śpiew chóru w liturgii

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum: Klub Dobrej Muzyki kdm.pl Strona Główna -> Chrześcijanie
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
BasRG
Gość





PostWysłany: 07.10.2003 14:59:00    Temat postu: Śpiew chóru w liturgii Odpowiedz z cytatem

Chciałbym uzyskać uzasadnienie udziału chóru w czasie liturgii. Zasadność śpiewu w czasie liturgii to m. in. spełnianie następujących wymagań:
- jest to wspólna modlitwa całego zgromadzenia,
- śpiew jest dopasowany do liturgii
Jak zatem ma się do tych wymagań fakt śpiewu nielicznej grupki chórzystów pośród wielu biernych w tym momencie uczestników mszy św.
Nawet jeśli śpiewany jest akurat utwór w pełni odpowiadający tej części liturgii, rodzi się pytanie, czy nie jest to sprzeczne z ogólną zasadą którą można znaleźć w dokumentach i zaleceniach kościelnych.
Podobne pytania pojawiają się się, kiedy słyszy się (nieraz bardzo ładne) solowe popisy czy to organistów czy też wokalistów.
Oczywiście, nie wymaga dyskusji traktowanie mszy św. jako tła do występów o charakterze koncertowym. Msza powinna być mszą, koncert zaś może mieć miejsce po jej zakończeniu.
Ciekawy jestem opinii na ten temat.
Roman
Powrót do góry
 
   
gnt
Podglądacz
Podglądacz


Dołączył: 09 Paź 2003
Posty: 5
Skąd: Kąd, DrzejmsKąd

PostWysłany: 09.10.2003 22:43:18    Temat postu: Odpowiedz z cytatem


  • chor nie jest organizacja zamknieta dla parafian,
  • ludzie nie spiewaja na ogol z lenistwa, chor ma z zalozenia pociagnac ogol w spiewie utrzymac w tonacji i na poziomie zdatnym do przetrwania dla co bardziej wyczulonych.


najlepszym przykladem na powyzsze uwagi sa niedzielne msze wieczorne u warszawskich Dominikanow (nowe miasto), gdzie zawsze posluguje chor scholi, zas caly kosciol (bedzie czasem chyba nawet ponad 1000 ludzi) dzielnie wtoruje.
_________________
Future Sound of LEGO
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość  
   
Janek
Gość





PostWysłany: 31.10.2003 15:45:46    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Niestety, warszawscy Dominikanie są jednak wyjątkiem. Zazwyczaj kiedy śpiewa chór lud milczy. Często nawet śpiew organisty (wyręczającego) wiernych jest przyczyną zaniku wspólnego śpiewania.
Utwory śpiewane przez chór nie zawsze są też znane ogółowi zarówno pod względem tekstu jak i melodii.
Problem ciągle jest nie rozwiązany. Confused
Powrót do góry
 
   
Bidl
Użytkownik
Użytkownik


Dołączył: 22 Gru 2002
Posty: 29
Skąd: Warszawa

PostWysłany: 26.12.2003 23:07:36    Temat postu: Ludzie nie śpiewają... Odpowiedz z cytatem

A czy nie pomogły by projektory multimedialne np. Question Wtedy laptopika można podczepić pod taki projektor i wyświetlać teksty itd. - w jednym z Warszawskich kościołów z czymś takim się już spotklałem... Oczywiście, jak ludzie nie będa chcieli śpiewać, to i projektor nie pomoże.. Osobiście myślę, że to wynika często z lenistwa ludzi a nie z popisów organistów czy chórków parafialnych, choć nie wykluczam i takich powodów..

Pozdrawiam!

Bidl
_________________
Polska chrześcijańska stacja w internecie: www.tanradio.pl - posłuchaj!
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
   
Gość






PostWysłany: 30.12.2003 10:33:07    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

U mnie w parafii nie ma rzadnego laptopa tylko zwykły rzutnik i to pomaga. Jest on wystawiany tylko czasami, więc tez niegra byt wielkiej roli. W moim parafialnym Kościele ludzie tak nawet dosyc dobrze śpiewają więc nie ma z tym aż tak wielkiego problemu. Very Happy A nasz chór jak śpiewa to niestety w większości wypadków fałszuje, ale to juz inna sprawa Razz
Powrót do góry
 
   
Leszek
Gość





PostWysłany: 09.06.2004 10:00:23    Temat postu: Nie zawsze jest tak źle Odpowiedz z cytatem

Śpiewam w scholi i uważam, że jest możliwe, aby ludzie zaczęli śpiewać. Rolling Eyes Nam się to udało. Ludzie śpiewają i klaszczą. Co więcej podobna nasza "osiemnastka" jest jedną z najpopularniejszych mszy nie tylko w parafii, ale w całej Gdyni. Smile
Powrót do góry
 
   
martaa
Nowy
Nowy


Dołączył: 07 Lut 2004
Posty: 1
Skąd: Rzeszoff

PostWysłany: 29.06.2004 18:07:33    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

hm...
IMHO spiewanie niezrzeszownych w scholi zalezy tylko od nich.
Owszem, mozna zapewnic slowa i ciekawe piesni, ale jesli ludziom sie nie chce spiewac to nie ma bata...
Takie troche bledne kolo jest - nie ma kogos kto ciagnie muzyke - lud nie spiewa bo jak spiewac skoro nikt nie ciagnie? ,a jak jest ktos kto ciagnie muzyke - lud nie spiewa, bo przeciez jest grupa ktora ciagnie...
Nie wiem czy tylko ja mam takie nieciekawe dosiwadczenia ? :/

Albo inaczej spytam : jak sie Wam udaje taka dobra wspolpraca z 'niezrzeszonymi' ?

sh(alom)
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość  
   
luc
Użytkownik
Użytkownik


Dołączył: 09 Lip 2004
Posty: 34
Skąd: Mysłowice

PostWysłany: 23.03.2005 18:19:56    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Chór uczestnicząc w mszy, co już zostało powiedziane i do tego głosu się przyłączam, stanowi element prowadzący śpiewy. Tylko takie zadanie ma, chyba, zę wykonuje pieśni nieznane, wtedy wykonuje je sam. Nie jest zakazane prowadzenie liturgii ze śpiewami nieznanymi ludziom( np.msze kompozytorów -Requiem Mozarta, Missa Solemnis Bethovena i wiele innych), ale powinny to być śpiewy okazyjne, a nie np. co niedzielę. Śpiew oprócz wymiaru czynnego (moje włączanie się) jest również wymiarem pasywnym (ja słucham i przez to przybliżam sie do Boga).
Zatem chór ma uzasadnione istnienie w kazdym przypadku w czasie liturgii, w zależności od spiewów po prostu zmienia się jego funkcja.
PAX
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość  
   
Teresss
Podglądacz
Podglądacz


Dołączył: 01 Maj 2005
Posty: 9
Skąd: SKAwina CITY :D

PostWysłany: 02.05.2005 07:49:43    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Chór czy tam schola, która śpiewa podczas Eucharystii w kazdej chwili moze zwiększyć swoja "objetość" czyli nie ma problemu i jest ktos chętny do zaspiewania, więc śpiewa!!! Po drugie... chór tylko upieksza Mszę Święta... spiewa wkońcu na chwałę Pana, nie dla siebie, lecz dla Niego.. wiec nawet jezeli by się schola pomyliła, czy sfałszowała, to naprawdę aż tak nie jest ważne... bo to nie dla ludzi jest spiewane lecz dla Niego!!! Poza tym, chór spiewa takie pieśni (przynajmniej sie stara) aby tez ludzie mogli włączać sie do spiewu... jesli jednak tak nie jest, to schola przeciez nie spiewa cały czas... aby ludzie tez mogli w takim rodzaju modlitwy uczestniczyć!!! Poza tym Msza Świeta z taką oprawą muzyczną jest taka bardziej uroczysta! Nie sądzę, żeby jakieś chóry spiewały dla sławy czy tam dla poklasku!!! chyba tego nie rozumiesz... i wogóle sie z Tobą nie zgadzam... ja osobiscie jestem w takiej "scholi" śpiewamy z OAZą i znajomymi na różnych wiekszych uroczystosciach w Kościele i jest wietnie... ludziom sie to podoba... My niczego na siłę nie robimy... Smile np dzisiaj upływa miesiac od smierci JANA PAWŁA II wiec też spiewamy w Kosciele o 21,37 Smile pozdrawiam serdecznie
_________________
...Myślę, więc jestem...
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość  
   
mala_madzia
Pismak
Pismak


Dołączył: 29 Cze 2005
Posty: 232
Skąd: Ruda Śląska

PostWysłany: 03.02.2006 22:30:46    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Przede wszystkim trzeba dawać przykład. Ludzie siedząc w kościele myślą, że jak chór śpiewa, to trzeba zamknąć buźki i słuchać. A ja śpiewam razem z chórem i z otwartym skarbczykiem i jeszcze nikt mnie nigdy za to z kościoła nie wyrzucił, a śpiewam kiepsko :p A co do tego czy powinien uczestniczyc chór we mszy, to ja nie widze żadnych przeciwskazań. Tylko czasem chór śpiewa tak długie pieśni, że msza trwa 2 godziny Razz Pozdrawiam :*
_________________
I only ask of God He won’t let me be indifferent to the wars
Solo le pido a Dios Que la guerra no me sea indiferente
Seulement je demande à Dieu Que la guerre il ne s'est pas indifférent
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość  
   
Tatt
Podglądacz
Podglądacz


Dołączył: 19 Kwi 2007
Posty: 5
Skąd: Sopot :)

PostWysłany: 10.05.2007 10:18:14    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Schola czy inna grupa muzyczna śpiewająca na mszy nie może dawać koncertu. Jej zadaniem jest prowadzenie ludzi w modlitwie i ŚPIEWIE. Ok, można zaśpiewać na wyjście jakąś "popisową" piosenkę, ale w czasie Eucharystii winno się takowych unikać Smile To ludzie mają śpiewać, my (zespół) to taki drogowskaz tylko Smile

Ale muszę powiedzieć, że nie będąc jeszcze w żadnym zespole (czyli ok. 4 lat wstecz) śpiewając z ławki, czułam się nieco jak UFO Razz Babeczki dziwnie się na mnie patrzyły, ale patrząc z biegiem czasu, idziemy do przodu i coraz więcej ludzi śpiewa Smile A to bardzo dobry znak Smile
_________________
"Trzeba żyć naprawdę,
żeby oszukać pędzący czas.
Pięknie żyć, w zachwycie.
Życie zdarza się raz."

Tomasz Lewandowski
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
   
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum: Klub Dobrej Muzyki kdm.pl Strona Główna -> Chrześcijanie Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Wszelkie prawa zastrzeżone <\\><    © KDM