klub dobrej muzyki FORUM   kdm.pl kdm.pl - Koncerty - Grupy <\\><
===
 FAQFAQ  RulesRegulamin  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  RejestracjaRejestracja  ProfilProfil  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości  ZalogujZaloguj 

Tolkien w muzyce
Idź do strony 1, 2  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum: Klub Dobrej Muzyki kdm.pl Strona Główna -> Ogólnomuzyczne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
miłosz
Użytkownik
Użytkownik


Dołączył: 28 Gru 2003
Posty: 69
Skąd: Gdynia

PostWysłany: 19.05.2005 22:31:15    Temat postu: Tolkien w muzyce Odpowiedz z cytatem

ostatnio sięgnąłem po raz kolejny po lekturę Władcę Pierścieni (tym razem po angielsku żeby podnieść poziom trudności Smile ) i odkryłem ponownie, jak silna jest chrześcijańska wymowa tej powieści
wiem, że mitologią Tolkiena inspirował się nie raz np. Tomasz Budzyński
czy znacie może inne teksty inspirowane Tolkienem?
najlepiej takie, śpiewane przez chrześcijan
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
   
Andy W.
Pismak
Pismak


Dołączył: 24 Kwi 2004
Posty: 79
Skąd: Wrocław

PostWysłany: 20.05.2005 11:38:53    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

o Miłoszu Poszukiwaczu Zawiłych Dróg.

z tym Tolkienem bym nie przesadzał. może i ma chrześcijańską wymowę ale jak dla mnie najbardziej chrześcijańską wymowę Biblia. po co zaprzątać głowę popłuczynami skoro można czerpać ze źródła...
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora  
   
miłosz
Użytkownik
Użytkownik


Dołączył: 28 Gru 2003
Posty: 69
Skąd: Gdynia

PostWysłany: 21.05.2005 10:36:15    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Andy W. napisał:
może i ma chrześcijańską wymowę ale jak dla mnie najbardziej chrześcijańską wymowę Biblia. po co zaprzątać głowę popłuczynami skoro można czerpać ze źródła...


oczywiście Biblia jest sercem bijącym w chrześcijaństwie bez dwóch zdań, ale to nie znaczy, że chrześcijanie mają ignorować, czy pomijać wytwory innych kultur
samo chrześcijaństwo jako twór kulturowy jest przecież eklektyczną mozaiką myśli judaistycznej, greckiej, perskiej, a później podlegało wielo wielo krotnie procesowi inkulturacji
a zatem, sądzę, że warto poznawać inne obszary kultury, gdyż wpływają one często na chrześcijaństwo, ponadto nawet poprzez zaprzeczenie możemy wobec nich odnieść kulturę chrześcijańska

no ale chyba zeszliśmy z tematu - byłem ciekaw, czy ktoś zna inne parafrazy Tolkiena w muzyce...
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
   
clmarek
Użytkownik
Użytkownik


Dołączył: 28 Mar 2004
Posty: 49

PostWysłany: 21.05.2005 20:48:58    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Przede wszystkim:
Blind Guardian - Nightfall inf the middle earth

GENIALNA plytka, co tu duzo mowic

Pozatym jest masa kapel inspirujacych sie Tolkienem...
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość  
   
Izaak
Użytkownik
Użytkownik


Dołączył: 11 Lip 2004
Posty: 36
Skąd: wawa

PostWysłany: 23.05.2005 12:37:25    Temat postu: hej hej Odpowiedz z cytatem

tolkien tolkien

oczywiscie _ najlepsze teksty piosenek sa juz w ksiedze psalmow to po co tworzyc popluczyny

a jesli chodzi o katolicyzm tolkiena to czytalem gdzies jak ktos wysuwal mu zarzut w ktorym najwiekszym jego wielkim grzechem miala byc choroba psychiczna. (btw bardzo ciekawa sprawa odnosnie opowiedzialnosci)

ja nie kojarze zadnego zespolu opartego na tolkienie
ale co myslicie o tych tekstach piosenek ktore on wstawia w proze?
dlugie i nudne? wyraznie korzenne i zrodlowe?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
   
Andy W.
Pismak
Pismak


Dołączył: 24 Kwi 2004
Posty: 79
Skąd: Wrocław

PostWysłany: 24.05.2005 11:14:22    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

o Izaaku Mistrzu Erystyki Stosowanej.
widzę że mnie wypatrzyłeś na polu bitwy (widziałem to w filmie nomen omen "Władca Pierścieni) - muszę więc podjąć rękawicę.

początkowo chciałem wojować bezkompromisowo i podawać przykłady mówiące o tym że nie jest tak pięknie z tym Tolkienem (bo moim zdaniem od niego wywodzą się te wszyskie magiczno-mieczowe opowieści, gry fabntasy, smoki, czary i takie tam - co to ma wspólnego z chrześcijaństwem?).

jednakowoż "wychodząc" z tematu zwróciłem uwagę że znalazł się on w dziale "ogólnomuzyczne". w związku z tym piszcie sobie o Tolkienie (chciałem napisać "na zdrowie" ale w świetle tego co napisałemw wcześniej byłoby to już zbyt grrubą ironią) jak musicie. może jeszcze sobie dorzucicie paru innych autorów (nie będę ich wymieniał dla dobra tych których umysły nie są jeszcze zatrute fantasy-korbą).

napisał Kohelet: "wszystko marność nad marnościami" ale faktem jest że najpierw spróbował tych wszystkich marności żeby się o tym przekonać. przyznaje że i ja spróbowałem w życiu paru rzeczy zanim zrozumiałem że są marnościami...
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora  
   
miłosz
Użytkownik
Użytkownik


Dołączył: 28 Gru 2003
Posty: 69
Skąd: Gdynia

PostWysłany: 24.05.2005 22:23:59    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

hej!
o co Wam chodzi? ja tu wcale nie pieję na temat mieczów, czarów, przebierania się za jakies dziwadła itd...
szczerze powiedziawszy na powyższym zupełnie się nie znam
a że przesłanie ksiązki jest z gruntu zgodne z szeroko pojętą myślą chrześcijanską jestem pewien, na ogół każdy pretekst jest dobry żeby spiewac o Panu Bogu - Tomek Budzyński czy Triquetra znaleźli np pretekst w postaci wagarów (które tak do końca w porządku nie są) czemu punktem wyjścia nie miała być mitologia Johna Tolkiena?

Izaak co do prymatu księgi psalmów to nie oponuję, ale na inne nurty kultury warto zwracać uwagę - podtrzymuję co napisałem wcześniej, ponadto szafowanie określeniem "popłuczyny" jest zwodnicze

dzięki clmarek za namiary na konkretne zespoły - sprawdzę
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
   
ladysherlockian
Podglądacz
Podglądacz


Dołączył: 23 Maj 2005
Posty: 19

PostWysłany: 22.05.2008 09:27:54    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Na stronie www.tolkien-music.com jest lista wykonawców inspirujących się w swoich utworach twórczością Tolkiena. Przy każdej nazwie jest określony gatunek muzyczny. Niestety przeważają zespoły metalowe, które z chrześcijaństwem i przesłaniem, jakie przekazał Tolkien nie mają nic wspólnego:( choć można znaleźć teź zespoły chrześcijańskie albo nieszkodliwe;)
Tolkien był głeboko wierzącym katolikiem, dzięki niemu jego przyjaciel C.S. Lewis nawrócił się na chrześcijaństwo.
Jest wiele książek opisujacych chrześciajńskie i biblijne elementy w utworach Tolkiena. W internecie o katolickich inpspiracjach Tolkiena można przeczytać chociażby tutaj(ale trzeba znać angielski) :http://tolkienandchristianity.blogspot.com/
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość  
   
A.O
Pismak
Pismak


Dołączył: 05 Mar 2006
Posty: 488
Skąd: Stettin

PostWysłany: 24.05.2008 11:52:25    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie ma wymienionej norweskiej kapeli Minas Tirith ktorej palker Tony Kirkemo grywal takze w Oldmans Child a ostatnio takze z Antestor live (nim zagrali ostatni koncert wiosna 2007 roku) i jako sesyjny garowy.
_________________
Orthodox Industrial & spiritfilled headbanging!
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
   
Bukken
Pismak
Pismak


Dołączył: 12 Lip 2007
Posty: 112
Skąd: z Polski

PostWysłany: 19.09.2008 15:19:04    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Z chrześcijańskich kapel GLASS HAMMER - poświęcili więcej niż jedną płytę Władcy Pierścieni. Z niechrześcijańskiech np battlelore lub summoning - tematyka wyłącznie tolkienowska.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość  
   
ladysherlockian
Podglądacz
Podglądacz


Dołączył: 23 Maj 2005
Posty: 19

PostWysłany: 29.10.2010 14:27:43    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Pomyliłam się z tym Tolkienem, niepotrzebnie go broniłam. Niedawno dowiedziałam się, że to mason i okultysta był... zresztą tak samo jak cs lewis. Zwracam honor panu, który krytykował fantasy. Wtedy byłam jeszcze zaślepiona tymi książkami i nie dostrzegałam prawdy w tych krytycznych tekstach. Teraz próbuję wydostać się z tego bagna zamiłowania do fantastyki, proszę o wsparcie, jak z tym zerwać.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość  
   
Mike
Pismak
Pismak


Dołączył: 20 Maj 2009
Posty: 73
Skąd: Radomsko/Katowice

PostWysłany: 29.10.2010 21:29:30    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

lewis mason? coś chyba nie tego z Twoimi źródłami
_________________
Oh, Jesus Christ...
I seek Thy Divine wisdom,
I bow before Thy advice...
May Thy hand lead a wavering heart
May Thy word be a torch on my path...
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość  
   
ladysherlockian
Podglądacz
Podglądacz


Dołączył: 23 Maj 2005
Posty: 19

PostWysłany: 30.10.2010 11:11:47    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tutaj o tym jest (po angielsku): http://www.illuminati-news.com/tolkien-occult.htm
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość  
   
Mike
Pismak
Pismak


Dołączył: 20 Maj 2009
Posty: 73
Skąd: Radomsko/Katowice

PostWysłany: 31.10.2010 21:09:40    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

no o Lewisie tu nie ma totalnie nic konkretnego
_________________
Oh, Jesus Christ...
I seek Thy Divine wisdom,
I bow before Thy advice...
May Thy hand lead a wavering heart
May Thy word be a torch on my path...
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość  
   
Grzecho
Admin Forum
<font color=blue>Admin Forum</font>


Dołączył: 06 Gru 2003
Posty: 322
Skąd: Chojnice

PostWysłany: 01.11.2010 17:49:16    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ladysherlockian napisał:
Pomyliłam się z tym Tolkienem, niepotrzebnie go broniłam. Niedawno dowiedziałam się, że to mason i okultysta był... zresztą tak samo jak cs lewis. Zwracam honor panu, który krytykował fantasy. Wtedy byłam jeszcze zaślepiona tymi książkami i nie dostrzegałam prawdy w tych krytycznych tekstach. Teraz próbuję wydostać się z tego bagna zamiłowania do fantastyki, proszę o wsparcie, jak z tym zerwać.

a od kogo się dowiedziałaś, że to mason i okultysta? z wiarygodnego źródła?.. o ilu to ja już słyszałem "mason i okultysta" ... oczywiście zero podstaw, albo jakieś wyssane z palca "fakty"
ps. czytając jego książkę "Lew, czarownica i stara szafa", nie wiedząc, że człowiek się nawrócił i później napisał wiele ciekawych pozycji chrześcijańskich (dosłownie, nie w poezji czy prozie) od razu dostrzegłem ogromne podobieństwo ofiary do ofiary Chrystusa.. polecam przeczytać czy obejrzeć mając otwarte na to oczy:)
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość  
   
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum: Klub Dobrej Muzyki kdm.pl Strona Główna -> Ogólnomuzyczne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Wszelkie prawa zastrzeżone <\\><    © KDM