klub dobrej muzyki FORUM   kdm.pl kdm.pl - Koncerty - Grupy <\\><
===
 FAQFAQ  RulesRegulamin  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  RejestracjaRejestracja  ProfilProfil  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości  ZalogujZaloguj 

Dykcja

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum: Klub Dobrej Muzyki kdm.pl Strona Główna -> Porady dla muzyków
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Maly EL
Użytkownik
Użytkownik


Dołączył: 01 Lut 2005
Posty: 29
Skąd: Wszechświat

PostWysłany: 12.07.2005 23:07:42    Temat postu: Dykcja Odpowiedz z cytatem

W jaki sposób pracujecie drodzy bracia i siostry muzycy nad dykcją? Co polecacie początkującym?
_________________
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora  
   
Andy W.
Pismak
Pismak


Dołączył: 24 Kwi 2004
Posty: 79
Skąd: Wrocław

PostWysłany: 13.07.2005 11:37:43    Temat postu: ćwiczenie czyni mistrza Odpowiedz z cytatem

drogi Mały Elu.

pamiętam czytankę z podstawówki (to było bardzo dawno) gdzie chłopiec mający wadę wymowy ćwiczył wkładając sobie w usta kamyki. a później był słynnym retorem. nie zachęcam do aż tak drastycznych metod (choć wydaje mi się że niektórym a może nawet większości polskich hh by się przydały).

ale ćwiczenie w szybkim mówienu trudnych zbitek spółgłoskowych jest nie od rzeczy. np. po czesku (tam jest tego sporo). jeden z moich kolegów (btw dyplomowany chórmistrz) zaproponował takie zdanie: "źgliźwa źgliźwie oka nie wyźgliźwi" ;-]

pokój
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora  
   
Marta
Podglądacz
Podglądacz


Dołączył: 13 Maj 2005
Posty: 15
Skąd: Lipno

PostWysłany: 13.07.2005 20:54:27    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja słyszałam o wkładaniu sobie grochu do buzi no i mówieniu, czy tam śpiewaniu.SmileSmileSmile:)Niezbyt przyjemne, ale może pomoże......??
_________________
"Ufać to wierzyć, a wierzyć to móc"
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
   
Izaak
Użytkownik
Użytkownik


Dołączył: 11 Lip 2004
Posty: 36
Skąd: wawa

PostWysłany: 15.07.2005 17:02:54    Temat postu: hm hm Odpowiedz z cytatem

moze z doswiadczeniem i dykcja u mnie krucho
ale polecam cwiczenia aparatu gebowego takie jak:
- ogolny streczing (wzdluz i wszerz)
- "prykanie" tak jak trebacze
- przygryzanie jezyka i warg
- _powolne_ i plynne krecenie jezykiem kolek w obie strony
- klonskanie (koniki)

cwiczenia dobrze ukladac sobie samemu wedle fantazji - to czego nie umiesz robic to cwicz - wszystko sprowadza sie do kontroli.
przydaje sie bardzo duzo nagrywania.

ja mam klopoty z ladnymi sz i cz i wiem ze z wewnatrz to nijak tego nie poprawie
nagrywam i zapamietuje uklad narzadow i tak byc moze po dlugich i co wazne systematycznych cwiczeniach w koncu przyjdzie poprawa
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
   
LU
Podglądacz
Podglądacz


Dołączył: 04 Sty 2005
Posty: 5
Skąd: Szczecin

PostWysłany: 16.07.2005 00:08:26    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Polecam zapodać sobie środkowy 'stawik' we wskazującym palcu dloni miedzy szczęki i tak starać się jaknajwyraźniej mówić. Moge przesłać jakieś tam ćwiczenia bo gdzieś chyba je jeszcze mam z fonetyki. pzdrv!!
_________________
w wielkim mieście światła gasną i wiadomo żyć niełatwo w wielkim mieście...
............................................................
Syr 9,4 ...ech Razz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
   
Maly EL
Użytkownik
Użytkownik


Dołączył: 01 Lut 2005
Posty: 29
Skąd: Wszechświat

PostWysłany: 17.07.2005 19:06:16    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jeśli macie jakieś ćwiczenia jak LU to proszę przesyłać:
malyel@kdm.pl lub malyel@o2.pl
_________________
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora  
   
AR'n'B
Użytkownik
Użytkownik


Dołączył: 11 Maj 2004
Posty: 40
Skąd: Łódź/Krosno

PostWysłany: 18.07.2005 08:59:27    Temat postu: Re: Dykcja Odpowiedz z cytatem

Maly EL napisał:
W jaki sposób pracujecie drodzy bracia i siostry muzycy nad dykcją? Co polecacie początkującym?

Jest cały szereg książek i ćwiczeń logopedycznych, poprawiających wymowę. Dla wokalistów polecałbym książkę Bogumiły Toczyskiej "Mówię i śpiewam świadomie" - dostępna w księgarniach. Są również bardzo fachowe skrypty, z których korzystają m.in. studenci szkół teatralnych, ale dostępność tych publikacji jest już bardziej ograniczona.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora  
   
boooooolka
Nowy
Nowy


Dołączył: 19 Lut 2006
Posty: 1
Skąd: Lublin

PostWysłany: 19.02.2006 17:52:02    Temat postu: :) Odpowiedz z cytatem

czesc mógłby mi ktoś przysłać własnie jakieś suteczne ćwiczenia na dykcję, zwłaszcza dykcję pod kątem śpiewu, wszak zauważyłam, że strasznie sssssyczę. Pozdro.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
   
AR'n'B
Użytkownik
Użytkownik


Dołączył: 11 Maj 2004
Posty: 40
Skąd: Łódź/Krosno

PostWysłany: 20.02.2006 12:18:07    Temat postu: Re: :) Odpowiedz z cytatem

Skuteczne ćwiczenia to ćwiczenia systematyczne i pod kontrolą osoby fachowej. Jeżeli nie wiesz, jak się za to zabrać - udaj się do logopedy.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora  
   
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum: Klub Dobrej Muzyki kdm.pl Strona Główna -> Porady dla muzyków Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Wszelkie prawa zastrzeżone <\\><    © KDM